Červenohorské sedlo

 

 

Červenohorské sedlo je oblíbené lyžařské středisko severní Moravy v pohoří Hrubý Jeseník. Nachází se ve výši 1013 m na trase významného silničního přechodu (silnice I/44) a tvoří historickou hranici mezi Moravou a Českým Slezskem. Leží asi šest km severně od obce Kouty nad Desnou, konečné železniční tratě 293, odkud je zřízena kyvadlová doprava na sedlo.

Areál Červenohorské sedlo je významným střediskem sjezdového lyžování na hranici Moravy a Slezska. Je zde celkem sedm vleků a čtyři sjezdovky, které mají nadmořskou výšku od 862 do 1164 m. Jsou zde výborné sněhové podmínky, zimní sezóna trvá od poloviny prosince až do konce března. Areál se sjezdovkami je rozdělen na severní (prudší) a jižní (mírnější) svahy.

Z Červenohorského sedla vede upravovaná běžecká trasa na Praděd – přes Petrovku a chatu Švýcárnu. Druhá běžecká trasa vede k bývalé chatě Vřesová studánka, odkud lze již bez upravené stopy pokračovat přes Červenou horu na Keprník a Šerák. Tato trasa je značena v bezlesých úsecích tyčovým značením, které ovšem není příliš kvalitní.  

Červenohorským sedlem  prochází  turistické trasy, žlutá Kouty nad Desnou – Filipovice, modrá která na Červenohorském sedle začíná a vede přes Petrovku – na Malí Děd 1355 m.n.m do Bělé pod Pradědem a samořjmě Jesnická magistrála.

Již v polovině 19. století stál v sedle zájezdní hostinec, dnes je zde hotel, restaurace a několik chat poskytujících ubytování v apartmánech.

Protože silnice překonává od Domašova i od Koutů nad Desnou nahoru na sedlo značné převýšení, je v zimních měsících často nesjízdná, či sjízdná jen se sněhovými řetězy. Na jesenické straně došlo nedávno k rekonstrukci silnice I/44, čímž si tato trasa přitáhla pozornost vyznavačů jedné stopy.

Mapa