Dolní a Velká Morava

Dolní Morava (německy Nieder Mohrau) je malá obec v Pardubickém kraji, okrese Ústí nad Orlicí, rozkládající se mezi Orlickými horami a Jeseníky na úpatí Králického Sněžníku. Obec je známým horským lyžařským střediskem. Část obce náleží do Národní přírodní rezervace Králický Sněžník, a právě ten je dominantou zdejšího kraje. Pod jeho vrcholem pramení řeka Morava, která celou obcí protéká od severu k jihu malebným údolím, lemovaným z obou stran dvěma zalesněnými hřbety.

Členění obce

Obec se skládá se ze 3 částí, přičemž se v Čechách nachází Horní Morava a Dolní Morava, a na Moravě Velká Morava. Historická zemská hranice zde prochází (s výjimkou nejsevernější části obce) středem řeky Moravy, která pramení v katastru Velké Moravy.

Velká Morava 

Leží na levé straně toku řeky Moravy a tvoří jižní část obce Dolní Morava.
Z pamětihodností se zde nachází kostel sv. Aloise z roku 1801, ale za pozornost stojí také objekty předválečného pohraničního opevnění, z nichž některé jsou upraveny k prohlídce, například pěchotní srub U potoka. Velká Morava je vyhledávaným rekreačním střediskem s mnoha ubytovacími a sportovními zařízeními, včetně Areálu snů nebo Areálu Větrný vrch. Ten slouží v zimě snowboardistům, v létě pak milovníkům horských kol. Obcí prochází dálková cyklotrasa Orlické hory. Zdroj: wikipedie.org a kralickysneznik.net

 

Informace

Počasí Dolní Morava - Slunečno.cz