Břidličná a okolní části

Břidličná

Břidličná (dřívější český název Frýdlant nad Moravicí, německy Friedland)  je město ležící v okrese Bruntál, východně od Rýmařova. Má přibližně 3 200 obyvatel a její katastrální území má rozlohu 2 577 h

Název

Město Břidličná se dříve jmenovalo Frýdlant nad Moravicí (1869 Fridland, 1880–1890 Frídlant nad Moravicí, 1900 Frýdlant nad Moravicí, 1910 Fridland nad Moravicí, 1921–1950 Frýdlant nad Moravicí, německy Friedland an der Mohra.

Historie

První písemné zmínky o osadě Skalka (520 m n. m.), snad umístěné na území dnešní Břidličné se objevily roku 1320. Od roku 1492 se vesnice objevuje v soupisech sovineckého panství pod názvem Frýdlant (německy Friedland). V třicátých letech 20. století, kdy měl Frýdlant 1 654 obyvatel, koupila místní přádelnu lnu firma Franke & Scholz, která ji přebudovala na válcovnu hliníkových plechů. Později z této firmy vznikl podnik Kovohutě Břidličná později přejmenovaný na HZB a nejnověji Al Invest Břidličná, a. s.  Břidličná měla ve znaku hlavu andělíčka (serafína) s překříženými křídly a pod nimi špičák s mlátkem. 
V roce 1950 je Frýdlant nad Moravicí přejmenován na Břidličnou, v září 1973 byl Břidličné navrácen status města.

Albrechtice u Rýmařova

Albrechtice u Rýmařova (původně jen Albrechtice,německy Olbersdorf), dříve také nazývané Helvíkov, jsou vesnice ležící v okrese Bruntál, východně od Rýmařova. Roku 1930 měla obec 315 obyvatel, po vysídlení téměř zanikla. Dnes je správní součástí města Břidličná. Uprostřed obce stojí zarostlý barokní kostel s torzem hřbitova. Vedle zřícenin fary stojí bývalá škola. Opodál u cesty ke kostelu je malá otevřená kaplička. Zástavba je dramaticky prořídlá, tvoří ji zpravidla chalupářsky upravené zbytky usedlostí a několik soukromých zemědělců, věnujících se především chovu na pastvinách v okolí. Albrechtice měly ve znaku volavku. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1317.

Vajglov

Vajglov (německy Weigelsdorf)je vesnice, část města Břidličná v okrese Bruntál. Nachází se asi 2 km na jihozápad od Břidličné. Prochází zde silnice II/440. Vajglov měl ve znaku tři jetelové listy. Vajglov je také název katastrálního území o rozloze 4,94 km
Vývoj počtu obyvatel
Počet obyvatel Vajglova podle sčítání nebo jiných úředních záznamů. Ve Vajglově je evidováno 53 adres, vesměs čísla popisná (trvalé objekty). Při sčítání lidu roku 2001 zde bylo napočteno 43 domů, z toho 41 trvale obydlených.
 Zdroj: wikipedie.org