Vysoká - Bartultovice

Obec Vysoká se nachází na česko – polské hranici na hlavním silničním dopravním tahu do Polska. Hranici je zde možné autem překročit v místní části Bartultovice. V místní části Pitárné se slévá Petrovický potok s Mušlovem a vzniká zde řeka Osoblaha.

Mezi turistické atraktivity Vysoké bezesporu patří jednolodní , barokní hřbitovní kostel sv. Urbana z roku 1767 s nedávno opravenou věží a střechou. V Pitárném poté můžeme zhlédnout farní kostel Navštívení Panny Marie z roku 1776 podobných dispozic.

Z Pitárného také můžete vyrazit po turistických stezkách po Osoblažském výběžku. Modrá stezka vás zavede buďto do Jindřichova nebo na jih okolo dvou rozhleden na vrších Strážnice a Hraniční vrch do Města Albrechtic. Nakonec můžete vyrazit ještě po zelené stezce okolo Dívčího Hradu do Bohušova.

Historie

První písemná zmínka o obci je z roku 1267. K 1. 1. 2014 zde žilo dle dat ČSÚ 321 obyvatel.                  

 V místní části Bartultovice je možno obdivovat boží muka z počátku 17. století, která byla zasvěcena sv. Floriánovi. U božích muk se nachází tzv. Radwanského kámen z roku 1760, který latinským nápisem připomíná smrt uherského důstojníka Radwanského. Třetí památkou na stejném místě je bludný balvan. Dále se v místní části nachází ještě smírčí kříž ze 17. století, který dokládá, jak tehdy fungovalo středověké trestní právo. Hrubě otesaný kamenný kříž připomíná vraždu švédského důstojníka, které se měli dopustit vesničané se zálohy. Kříž má symbolizovat smír a politování nad touto vraždou.

Zdroj: osoblazsko.com

 

Mapa