Historie Sobotína

 

Roku 1351 je poprvé připomínána obec v listině, kterou bylo vytvořeno litomyšlské biskupství.  

Již v roce 1496 stál v Sobotíně železný hamr. Železná ruda se těžila v okolních kopcích, o čemž svědčí názvy některých kopců ( např. Rudná, Měděný).  

Hrobka rodiny Kleinů byla postavena v roce 1888.  

V roce 1920 zanikly sobotínské železárny bratří Kleinů, kteří se podíleli na výstavbě 3700 km železnic v Evropě. Mezi nejznámější patří železnice z Olomouce do České Třebové.  

Po zániku železáren zde působila známá Továrna na výrobu hospodářských strojů "Moravia" a od roku 1932 se proslavovala výrobou jízdních kol.  

Zámek Sobotín, dřívější sídlo rodiny Kleinů, poskytuje nyní hotelové služby.  

V sakristii sobotínského kostela bylo na "květnou "neděli v roce 1678 poprvé vysloveno strašné slovo "čarodějnice", což bylo impulsem k zahájení čarodějnických procesů.  

V Sobotíně působil akademický sochař Jiří Jílek (1925 - 1981) a je rodištěm jeho dcery akademické malířky Anežky Jílkové - Kovalové 

Rekreační oblast Klepáčov má výborné rekreační a lyžařské podmínky. Tamtéž můžete navštívit i dřevěný roubený kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl postaven v roce 1783.  

U zříceniny hradu Rabštejna naleznete nejen cvičné horolezecké skály, ale i občerstvení v pěkné myslivně.  

Horské sedlo Skřítek je křižovatkou turistických cest vedoucích do Hrubého i Nízkého Jeseníku. V Motorestu "Skřítek" Vám poskytnou teplá i studená jídla. Je zde autobusová zastávka.  

V okolí Sobotína jsou naleziště vzácných nerostů. Byla zde zprovozněna první naučná mineralogická stezka.