Praděd

 

 

 

Praděd (německy Altvater, pol. Pradziad) (1491,3 m) je nejvyšší hora Hrubého Jeseníku, Moravy, českého Slezska a Horního Slezska vůbec. Celkově jde o pátou nejvyšší horu České republiky.[1] Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na slezské části vrcholu stojí 162 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice. Hora leží na historické zemské hranici Moravy a Slezska, v současnosti tudy prochází i hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého, a okresů Bruntál (Malá Morávka, Vrbno pod Pradědem) a Šumperk (Loučná nad Desnou).

Vrchol Pradědu byl už od počátků turistiky v této oblasti oblíbeným cílem návštěvníků. Proto se bývalý Moravskoslezský sudetský horský spolek rozhodl vybudovat na vrcholu rozhlednu. Po nezbytném plánování a vyřizování se v roce 1904 začalo s výstavbou 32,5 m vysoké a 14,5 m široké rozhledny. Stavba byla dokončena až v roce 1912. Rozhledna byla na počest vládnoucí dynastie nazvána Habsburgwarte (Habsburská vyhlídka). Přečkala I. i II. světovou válku, ale vzhledem ke klimatickým podmínkám na vrcholu a dlouhou dobou bez správce začala věž chátrat. V 60. letech se majitelé snažili věž obnovit, avšak její velmi špatný stav způsobil, že spadla.

Na vrcholku Pradědu stály i jiné stavby. Byla to vojenská meteorologická stanice a ve 40. letech postavená tzv. Poštovní chata - po válce využívána jako turistická. Ta však byla později zrušena.

S rozvojem televizního vysílání se začalo uvažovat o televizním vysílači, který by měl zároveň sloužit turistům jako rozhledna. Výstavba začala v roce 1969, o rok dříve byla postavena silnice vedoucí z Ovčárny na Praděd. Opět kvůli klimatickým poměrům se stavba prodloužila. Věž byla úplně dokončena až v první polovině 80. let, vysílání bylo zahájeno už v roce 1975. Věž má připomínat startující kosmickou loď a měří 146,5 m. V 73 metrech je umístěna rozhledna, dole se nachází horský hotel a občerstvení.

 

Vstupné: Dospělí - 50 Kč, Děti - 20 Kč (6-15)
 
 

 

Mapa