Bratrušov

 

Bratrušov leží v podhůří Hrubého Jeseníku přibližně 5 kilometrů od Šumperka. Rozkládá se v údolí, které se táhne přibližně od jihu k severu, podél horního toku Bratrušovského potoka a podél silnice ze Šumperka do Hanušovic. Bratrušov má střední nadmořskou výšku 398 m (osada Osikov střední nadmořskou výšku 620 m). Ze severu je údolí uzavřeno Bratrušovským vrchem a svahem, který stoupá k nejvyššímu vrchu v okolí - Smrku (742 m).

Na západní a severozápadní straně jsou dva zdaleka viditelné kopce – Chmelná (někdy je uváděn název Šišák, 570 m) a Čapí vrch (646 m). Obě tyto dominanty se spolu s tradičním místopisným vyprávěním staly podkladem pro vytvoření novodobého znaku obce. Na Čapím vrchu vždy údajně přebývali čápi, protože v blízkosti bylo několik bažin. Název Chmelná byl dle historických zpráv vysvětlován tak, že zde nepochybně rostl chmel, který byl údajně pěstován pro pivovar v Kopřivné, případně v Šumperku.

Katastr obce má 1031 hektarů a spolu s osadou Osikov, která byla připojena k Bratrušovu v roce 1960, má dohromady rozlohu 1154 hektarů.

Zdroj:Oficiální stránky obce

 

Počasí Bratrušov - Slunečno.cz